HAYEFLİLERİN GÖZÜYLE “ÇOCUK DOĞA İSTANBUL“ FOTOĞRAF YARIŞMASI

Sevgili HAYEFLİLER!

Bir fotoğraf yarışması düzenliyoruz ve hepinizi bu yarışmaya bekliyoruz. Amacımız bir fotoğraf yarışması etkinliği ile birbirimizi daha iyi tanımak, HAYEF’li olmanın ayrıcalığını hissetmek, çocukları doğayı ve İstanbul’u bir kareye sığdırma gayretiyle belki de imkânsızı başarmak! Kolay değil bu üç güzelliği bir kareye sığdırmak…

İmkânsızı başarmak diyoruz çünkü İstanbul gibi birçok farklılıkları içinde barındıran, Bizans, Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleriyle çevrili bir dünya başkentinde, boğazı vapurları, erguvan ağaçları, laleleri, martıları ve tabii Çocukları bir kareye sığdırmak hem çok kolay hem de çok zor! Bu zorluk İstanbul’a özgü bir durum olsa gerek…

Elimizi nereye uzatsak, tarihin farklı dönemlerinden bu güne gelen bir Bizans duvarına, bir Osmanlı yapısına, bir kalıntıya dokunarak onu yapan bin yıl bin beş yıl önce yaşamış bir ustaya sevgiyle selamlarımızı gönderebiliriz. Ama aynı zamanda hemen onun yanında bir çöp yığını, alakasız bir yapı, ya da üstüne hunharca çakılmış bir tabela bizi dehşete düşürebilir.

Doğa betonlaşmaya yenilmiş gibi görünse de kaldırımın kenarında asfalttan başını çıkarmış bir papatya size göz kırpabilir. Ya da bir çöp yığınının üstünde bir deniz kuşu olan martıları, denizden onlarca kilometre içerde bir semtte, kargalarla günü kurtarma telaşı içinde karınlarını doyurduklarını da görebiliriz.

Çocuklar! Sanırım çocukları Eğitim Fakültesi öğrencilerine anlatmaya gerek yok…

Çok güzel kareler yakalayacağınızı umarak heyecanla fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Yarışma Koşulları:

1- Yarışma Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğrencileriyle sınırlıdır.
2- Her bir öğrenci en fazla 3 (üç) fotoğraf ile yarışmaya katılabilir. Üç fotoğraftan fazla yükleme yapan öğrencilerin tüm fotoğrafları yarışma dışı bırakılacaktır.
3-Fotoğraflar siyah beyaz, renkli olabilir. Ancak photoshop vb. teknikler kullanılması durumunda bu fotoğraflar yarışma dışı bırakılacaktır.
4- Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, sadece öğrenci numaralarının yer aldığı fotoğraflarını adı geçen sitece 05.05.2015 tarihi gece 23:59’a kadar yüklemeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra yükleme mümkün olmayacaktır.
5- Yüklenen fotoğraflar 06.05.2015 ile 15.05.2014 tarihleri arasında Öğrencilerin beğenisine sunulacaktır. En çok beğeni alan ilk 40 fotoğraf 18.05.2015 ile 20.05.2014 tarihleri arasında İ.Ü. Kongre Merkezinde sergilenecektir.
6- İlk üç dereceye giren fotoğraf sahiplerine;
1.olan fotoğrafın sahibine Fotoğraf Makinesi
2.olan fotoğraf sahibine Ara Güler fotoğraf albümü
3.olan fotoğrafın sahibine Sami Güner fotoğraf albümü hediye edilecektir.
7- İlk üçe giren fotoğraflar aynı kişiye ait olursa sadece en yüksek oyu alan fotoğraf ödüllendirilecektir, kalan ödüller sıralamaya göre verilecektir.
8- Fotoğraflar afiş boyu baskıya uygun olarak siteye yüklenmelidir.

Doç.Dr. Nihal Kuyumcu
Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı

Yarışmaya katılmak için tıklayınız.

16 Nisan 2015
3431 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekanlığı
Prof. Dr. Cavit Tütengil Sok., 34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Faks: (0212) 513 05 61
Lisans Öğrenci İşleri       | e-mail: hayefogr@istanbul.edu.tr
Formasyon Öğrenci işleri |e-mail: formasyon@istanbul.edu.tr